Image
Artikkeli kuva

14.10.2026

Verkkoluento VOD-palveluista: Reaching Other International Buyers and Audiences Out There 30.10.

Suomen elokuvasäätiö ja Luova Eurooppa / MEDIA järjestävät 30.10. klo 10.30–11.45 luennon VOD-palveluiden markkinoista, liiketoimintamalleista ja levitysmahdollisuuksista elokuvatuottajille. Luennoitsijana toimii Wendy Bernfeld.

Suoratoistopalveluiden kenttä kehittyy nopeasti, ja muutokset vaikuttavat yhä enemmän audiovisuaalisten sisältöjen rahoitukseen ja levitykseen.

Reaching Other International Buyers and Audiences Out There: Alternative distribution options for indie docs, and feature films in the international digital landscape –luennolla tarkastellaan VOD-palveluiden toimintaympäristöä, markkinakehitystä sekä erilaisia sisältö- ja levitysmahdollisuuksia. VOD-palveluita tarkastellaan erityisesti fiktio- ja dokumenttielokuvien näkökulmasta.

Luennoitsija on Wendy Bernfeld, joka tarjoaa ajankohtaisen katsauksen suoratoistopalveluiden ekosysteemiin sekä käytännön näkökulmia sisältöjen markkinoille saattamiseen ja kansainväliseen levitykseen.

Luento tarjoaa kokonaiskuvan VOD-markkinoista ja niiden keskeisistä kehityssuunnista. Aiheina ovat muun muassa:

  • suoratoistomarkkinoiden tärkeimmät trendit ja muutokset
  • suuret kansainväliset suoratoistopalvelut
  • alueelliset ja monikansalliset suoratoistoalustat sekä erikoistuneet VOD-palvelut
  • eri liiketoimintamallit ja julkaisuikkunat (TVOD, SVOD, AVOD, FAST)
  • sisältöformaatit ja niiden kehitys (esim. alkuperäissisällöt, mikrodraamat ja vertikaalivideot)

Tilaisuuden alussa esitellään lyhyesti myös Luova Eurooppa -ohjelman rahoittamia VOD-palveluita sekä ajankohtaisia MEDIA-hakukierroksia.

Tilaisuus on suunnattu erityisesti tuottajille, jotka haluavat ymmärtää suoratoistomarkkinoiden muutoksia ja niiden vaikutuksia sisältöjen rahoitukseen, levitykseen ja kaupalliseen potentiaaliin.

Verkkoluento on englanniksi, eikä sitä tallenneta. Voit ilmoittautua mukaan tapahtuman alkuun saakka.

Ilmoittaudu mukaan täällä.

Puhuja

Wendy Bernfeld on kansainvälinen digitaalisen levityksen ja sisältöstrategioiden asiantuntija sekä konsultointiin erikoistuneen Rights Stuff -yrityksen perustaja ja johtaja.

Tapahtuma lyhyesti

Aika ja paikka: Perjantai 30.10. klo 10.30–11.45, Teams
Sisältö: Asiantuntijaluento VOD-markkinoiden kehityksestä, levitys- ja ansaintamahdollisuuksista sekä suoratoistopalveluiden toimintalogiikasta ja sisältömuodoista. Luennoitsijana Wendy Bernfeld.
Ilmoittautuminen: Ilmoittaudu mukaan täällä.

Lisätietoja

Dokumenttielokuvien kulttuuriviennin suunnittelija Suvi Railo
Suomen elokuvasäätiö
suvi.railo@ses.fi

Toiminnanjohtaja Liisa Sauri
Luova Eurooppa / MEDIA
liisa.sauri@ses.fi